Smatv tesisatı ne demektir ?

Binalarda projesi ve uygulaması yapılan uydu anten merkezli ortak televizyon seyredilme tesisatına smatv kısa adı ile adlandırılan uydu merkezli televizyon tesisatı denilir.

SMATV tesisatları – Geniş Bantlı uydu yayınları ve merkezi yayının birlikte verildiği tesisat ve uydu alıcılar olmadan sadece merkezi rf yayınlarının verildiği rf tesisatı olarak iki çeşittir.

Geniş Bantlı dağıtımda; hem yayınların direk olarak televizyon cihazlarından alınma imkanı vardır. Hemde; herhangi bir noktada uydu platformları olan Digitürk,  D-Smart gibi grupların yayınlarını uydu alıcı takarak izleme imkanı vardır.

Ayrıca; basit ve ucuz bir uydu alıcı ile isteyenler; headend sistemine konulan uydu antenlerdeki tüm uydu Televizyon ve Radyo yayınları izleyebilirler – dinleyebilirler.

RF tesisatında ise uydu televizyon yayınları uydu antenle alınarak, binalara dağıtılır ve televizyon prizleri televizyon tunerlerine bağlanarak doğrudan tv yayınları izlenir.

Uydu Televizyon Kanallarının ortak tesisat olarak izlenmesinin avantajı nasıl olur ?

Merkezi Uydu Antenli bina tesisatı işinde televizyon kanal başı maliyet bireysel kullanıma göre bir hayli düşüktür.

Apartman, toplu konut, site gibi yerleşim yerinde tek bir noktada uydu anten kullanıldığı için binaların görüntüsünde herhangi bir çirkinlik olmamaktadır. Tesisatın kurulu olduğu binada bireysel uydu işine göre çok daha az malzeme kullanılmaktadır.

D smart – Dijitürk gibi abonelik istenen platformlara toplu olarak abone olunabildiği için şifreli yayınların izlenme maliyetide düşüktür.

smatv-proje

Merkezi yayın cihazı olan headend ne demektir ?

Bu terim; uydu anten ile alınan uydu televizyon kanallarının binadaki tek bir noktada alınarak binaya dağıtıldığı yayın merkezine denilmektedir.

Sistemin ilk başlangıcı olan uydu antenlerden gelen uydu yayın sinyalleri kablolarla headende gelir. Headend bu sinyalleri televizyon alıcı cihazlarının anten girişine uygun hale getirerek bina dağıtım sisteminin kablolarına iletir.

Headend ; uydu alıcı, alınan uydu sinyalini tv frekansına çeviren modülatör, amplifikatör gibi aktif cihazlardan oluşan smatv sisteminin kalbidir.

Dijital Televizyon Yayın merkezinin eski tip analog yayın merkezi tesisatına göre farkı nedir ?

Dijital transmodülatör adı verilen headend cihazları ile uydulardaki yayınlar dijital olarak alınarak, merkezi televizyon tesisatına dağıtımı yapılmakta ve görüntü kalitesi en üst düzeyde izlenebilmektedir.

Smatv dağıtım sisteminizin amplifikatör, bölücü, kablo, priz malzemelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan; uydu televizyon kanal sayılarını arttırabilir, HD adıyla bilinen yüksek çözünürlüklü yayınlar ilave edebilir, DVD-VCD gibi görüntü ve ses cihazları ekleyebilir, CCTV kamera – güvenlik sistemlerinizin televizyon cihazlarınızdanda izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Eski tip headend tesisatlarında 1 frekanstan 1 adet uydu kanalı verilirken, yeni sistem olan dijitâl headend ile ortalama 7 .. 8 kanal televizyon yayınını merkezi uydu tesisatı ile dağıtıma gönderebilirsiniz.

Ayrıca analog headend ile verilemeyen yüksek çözünürlüklü – HD – yayınları da direk olarak yayın merkezinden gönderebilir ve uç noktalarda direk olarak televizyon alıcı cihazları ile izleyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgileri Smatv Headend Google+ sayfasından da okuyabilirsiniz