Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Uydu Santral / Multiswich tesisatlı SMATV
23 Eylül 2016

Merkezi uydu yayın / SMATV / projelendirilmesi

smatv-uydu

Televizyon kanallarının uydulardan alınarak, binalara toplu olarak dağıtılması teknolojisi olan SMATV tesisat sistemlerinde; tesisatın projelendirilmesi Elektrik zayıf akım proje firmaları tarafından çizilerek, sahada taahhüt firması tarafından uygulanır.

Bu projede uydu antenlerden başlanarak uydu antenlerin yeri, sayısı, çapları belirtilir.
Bir sonraki aşamada; Headend denilen SMATV tesisatının ana dağıtım odasındaki transmodülatör, modülatör, yükseltici, dağıtıcı, fiber dağıtımlı sistem ise fiber patch – panel çıkışları belirlenir.

Headend deki bu çizim ve malzeme tespitinden sonra; binanın dikey kolon şemasına veya tesisin durumuna göre yatay dağıtım durumuna göre; ana dağıtım hatları, bina giriş – çıkış bağlantı bölücü ve dağıtıcıları belirlenir.

smatv-proje

Dağıtım hatlarındaki kablo modelleri, yükseltici – bölücü yerleri ve özellikleri çizilir.

Headend merkezinden itibaren, sahadaki, bina girişlerindeki, kat durumuna göre dikey şaft ekseninde katlardaki zayıf akım panolarının yerleri ve özellikleri belirtilir.

Bina iç tesisatında şaftlar varsa; kabloların çekileceği şaftlar işaretlenir.
Daire veya villa – işyeri girişlerindeki giriş panosundan itibaren de; yıldız dağıtım tipi koaksiel kablo dağıtım tekniği ile son kullanıcı prizleri işaretlenir.

Bütün bu çizimler ve belirlemeler.. headend ( uydu TV yayın ana dağıtım noktası ) den itibaren her noktada kablo – dağıtıcı – yükseltici – bölücü .. kayıp ve kazançları da hesaplanarak; bina içlerindeki televizyon prizlerine kadar gelecek tv yayın sinyallerini hesabı yapılır.
Bütün bu hesaplamalar ve kullanılan tesisat malzeme seçimlerinden amaç;
son kullanıcı olan televizyon cihazlarına gelecek olan RF sinyalinin minimum 70 db.mikrovolt / maximum da 80 db.mikrovolt olacak şekilde sağlanmasıdır.
( son yayımlanan bina içi elektronik haberleşme tesisatı teknik şartnamesi )

Yayınların analog – dijital veya uydu bandı olmasına göre; bu değerlerde -5 .. +5 dB.mikro volt oranında bir tolerans vardır.

Böylelikle bina mimarisine ve proje müellifince istenilen televizyon kanalları sayısı, cinsi, teknik özelliklerine göre çizilen proje; zayıf akım taahhüt firmalarınca sahada uygulanarak gerçekleştirilir.

Son yayınlanan Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi’nin Merkezi Uydu Yayın Tesisatı ( SMATV ) bölümünü ilgilendiren maddeleri şunlardır.

– Uydu anten sistemi ve kablolu TV sistemi için gerekli tesisat binanın inşa aşamasında tesis edilecektir.

– Bina ana girişinden gelen RG 6 merkezi uydu ve kablo TV kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft vasıtasıyla tesis edilecektir.

– Çatıya yerleştirilecek uydu anteninden daire içlerindeki zayıf akım panolarına kadar dikey şaftın içerisinden geçecek şekilde RG 6 kabloları döşenmek suretiyle her daire için ayrı çanak anten kurmadan SMATV ( merkezi uydu anten ) ile tüm dairelere uydu yayını dağıtımı yapılacaktır.

– Binalarda, her türlü kablolu haberleşme tesisatı için dikey bir şaft ( asansör boşluğu gibi ) şart koşulmaktadır. Böylelikle işletmeciler istedikleri kabloyu bu şaftın içerisinden binaya zarar vermeden tesis edilebilecektir.

– Son kullanıcılar istedikleri herhangi bir odadan uydu antenine erişim sağlayabileceklerdir.

– Daire içerisinde sigorta panosuna benzer daire içi zayıf akım panosu bulundurulacaktır. Böylelikle bu panodan dairedeki tüm odalara yıldız bağlantı ile dağıtım yapılabilecektir.

– Binaların en alt katına işletmecilerin dağıtım kutularını koyabilecekleri yeterli şartları taşıyan bir sistem odası ayrılacaktır. Böylelikle düzenli bir dağıtım yapılabilecek ve görüntü kirliliği önlenecektir.

– Site gibi yapılarda bir binanın sitedeki diğer binalar ile birlikte en az bir bina ile bağlantısı sağlanacaktır. Böylelikle işletmeciler bir binaya yerleştirecekleri uydu merkezini diğer binalarda da kullanabileceklerdir.

neo
neo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir