Dijital Televizyon Yayın Merkezi – Headend

0

Son yıllarda televizyon alıcı cihazlarının standartlarının yükselmesi ve televizyon alıcılarının büyük ekranlı Lcd, Led, Oled gibi yeni nesil cihazlar olması dolayısı ile; merkezi uydu sistemlerinin Headend adı verilen ana yayın kaynağındaki cihazların standartlarının iyi olması gerekmektedir.

Headend adını verdiğimiz uydu televizyon yayın merkezlerinde; Transmodulator, Modulator, bu cihazların besleme kaynakları ve amplifikatörler bulunmaktadır.

Bu cihazların son çıkan yönetmeliklere göre teknik özelliklerinin aşağıdaki özelliklerde olması uygun görülmüştür.
SMATV – Merkezi Sistem üniteleri; kaset tipi, 19” Rack tipi veya kompakt yapıda olabilir. Ancak sistemde bulunan kanal işlemcileri, diğer modüllerin çalışmasını etkilemeyecek şekilde, bağımsız olarak sökülüp takılmaya uygun, ikili, dörtlü, sekizli gibi modüler yapıda olmalıdır.

– Transmodulator denilen uydu yayınlarını alarak .. televizyon frekansına çeviren cihazlarda bağımsız uydu alıcı, setüstü kutu gibi cihazlar kullanılmamalıdır.
– Sistemde kullanılan power supply – güç kaynakları –  yüksek akım koruma sigortası bulunan, yüksek verimlilikte çalışan, gerilim değişimlerinden etkilenmeyen, en az 90-240 V. AC aralığında çalışan anahtarlamalı güç kaynağı (SMPS) olmalıdır.
– Özellikle Türksat uydusundan yayın yapan ulusal kanalların program bazında şifrelemesinden etkilenmeyecek şekilde, “gömülü veya opsiyonel” olarak “BISS” kodlama sistemini çözme özelliği bulunmalıdır.

– SMATV sisteminin ana kaynağı olan Headend de; kodlu yayınların alınarak merkezi olarak dağıtılmasına olanak sağlayan CI sistem denilen şifreli kanal çözücülü transmodülatör imkanı da olmalıdır.
– Uydu alıcı DVB-S/S2 yayınları alabilmeli, farklı modülatörler ile DVB-C/T veya T2 standardında 117-862 MHz çıkış verebilecek nitelikte olmalıdır. Bu hali ile QPSK/ QAM veya COFDM transmodulator olarak da tanımlanabilir.
– Sistemde yer alan tüm malzemeler; ilgili olduğu, “CENELEC EN 50083-n (yeni gelişmekte olan tanımı ile EN 60728-n) uluslararası standartlarına uygun olmalıdır. Ayrıca tüm malzemeler CE işareti taşımalıdır. Üretici firma; gereği halinde, standarda uygun olarak hazırlanmış ilgili ölçüm test sonuçlarını sağlayabilmelidir.
– Yayın merkezinde kullanılacak Sayısal Headend Sistemi aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

smatv-headend
SMATV sistemi Genel Görünümü

 

DVB-S/S2 Alıcı ve Dekoder

Giriş Frekans Aralığı : 950 – 2150 MHZ / Modülasyon : DVB-S için QPSK, DVB-S2 için QPSK,8PSK
Giriş Seviyesi : -65dBm…-25dBm
Sembol Oranı (Ayarlanabilir) : 1 – 45 MS/s  /  FEC iç kodu : S1-QPSK: 1/2, 2/3, 3/4, 4/5, 6/7, 7/8
S2-QPSK: 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6,8/9, 9/10  /  S2-8PSK: 3/5,2/3,3/4,5/6,8/9,9/10
Dekoder olarak BISS Mode 0 ve 1 gömülü veya opsiyonel olarak desteklenebilmelidir.

Modülatör

Modülasyon : DVB-C veya DVB-T  /  Her modülde programlanabilir çıkış : 117-862 MHz arası
Kanal bant genişliği (seçilebilir) : 7 / 8 MHz / Modülasyon : DVB-C = 64, 256 QAM / DVB-T = 16, 64 QAM
BER (Reed Solomon düzeltme öncesi) < 10⁻⁴  /  Modülasyon Hata Oranı : 256 QAM : MER ≥ 36
64 QAM : MER ≥ 30

Merkezi Uydu Televizyon konusu ile ilgili diğer referans kaynaklar ve bağlantılar;

 SMATV / Headend / Merkezi Uydu Televizyon

Merkezi Uydu Televizyon Sistemleri

Leave a Reply