Dijital Headend ve QAM

televizyon alıcı

Uydulardan yayın yapan televizyon yayın kanallarının artışı, bölgesel TV kanallarının çoğalması; smatv ( Uydu-TV yayın merkezi ) sistemlerinde yeni teknolojik gelişmelere önayak olmuştur.
Bir TV frekansından verilen TV yayın sayısı, eski teknoloji Headend sistemlerinde 1 iken; günümüz yeni teknoloji QAM modülasyonlu DVB-C Headend sistemlerinde ortalama 5 .. 10 adet arasında değişmektedir.


Aynı zamanda, son yıllarda üretilen LCD,  LED TV , OLED TV alıcılarında DVB-C tuner bulunması, bu yayınların herhangi bir receiver, settopbox kutusu gibi ilave cihaz gerektirmeden izlenebilmesine imkan sağlamıştır.
Hotel, kampus, spor salonları, rezidans, villa siteleri, hastane gibi binalarda bu sistemler kullanılarak; daha fazla TV yayını – daha kaliteli format – HD – ve daha düşük TV kanal sayısı/maliyet oranıyla projelerde uygulama imkanı bulunmaktadır.

smatv-headend

merkezi yayın smatv

Bu sistemler; Otel, Hastane, Rezidans, Villa Grupları, Toplu konutlar, Büyük ticari binalar.. gibi toplu yerleşim yerlerinde kullanılan Merkezi Uydu Televizyon tesisatlarıdır.

Dijital platformların HD kalitesindeki ve şifreli yayınlarının alınıp, merkezi yayın sistemiyle izlenmesi çözümlerinde kullanılabilinecek bir sistemdir.

Bu işte de yine dijital yayın özellikli QAM modülatörler kullanılmaktadır. Bu mcihazlarda yayın herhangi bir dijital platform cihazı ile kodu çözülmüş olarak alınır ve televizyon frekanslarından birine çevrilerek – modüle edilerek – merkezi uydu dağıtım sistemine verilir.

Kod çözme sistemi, kurumsal abone olunacak dijital platform firmalarından alınarak gerçekleştirilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir